Home Gündem Tariş’in Kuşadası’ndaki Arazisi Büyükşehirin Oldu

Tariş’in Kuşadası’ndaki Arazisi Büyükşehirin Oldu

Tariş’in Kuşadası’ndaki Arazisi Büyükşehirin Oldu
0
0

AYDIN’ın Kuşadası ilçesindeki, 1994 yılından bu yana pek çok kez satışa çıkartılan 9 bin 958 dönümlük arazi, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin oldu. 24 milyon 200 bin liraya satın alınan içinde tescilli binaların da bulunduğu arazinin hangi amaçla değerlendirileceğinin belirlenmesi için 15-17 Nisan tarihleri arasında referandum yapılacağı bildirildi.

Kuşadası’nda deniz kıyısındaki yüzde 73’lük hissesi Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği, kalanı ise Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği ile Tariş Üzüm Birliği’ne ait 9 bin 958 dönümlük arazi ilk olarak 1997 yılında satışa çıkartıldı. Ancak, dönemin belediye başkanları bu satışa karşı çıkıp arazinin kentsel rekreasyon alanı olarak kalmasını istedi.

Arazinin ilk satışa çıkarıldığı dönemde belediye başkanlığı görevini yürüten CHP’li Engin Berberoğlu, araziyi satılması halinde yeşil alan olarak ilan edeceklerini açıklayınca, ihale iptal edildi. Söz konusu arazi 2007 yılı Ağustos ayında tekrar satışa çıkarıldı. Araziyi bir konsorsiyumun aldığı ve 15 katlı otel yapacağı açıklanınca, bu kez dönemin AK Partili Belediye Başkanı Fuat Akdoğan devreye girdi. Konuyu görüşen Belediye Meclisi arazinin yeşil alan olmasına karar verdi. Her dönem şansını deneyen Tariş yöneticileri bundan sonra da birkaç kez araziyi satışa çıkardı, ancak belediye, sivil toplum örgütleri ve turizmcilerin tepkileri yüzünden kimse araziyi satın almaya yanaşmadı. Satışı yılan hikayesine dönen araziyi son ihalede 24 milyon 200 bin lira veren Aydın Büyükşehir Belediyesi satın alarak, tartışmalara da son noktayı koydu.

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, arazinin ne şekilde değerlendirileceğine yapılacak referandumla karar vereceklerini söyledi.

“KUŞADASI’NIN KENT MEYDANI YOK”

Betonlaşan Kuşadası’na soluk alınacak bir mekan kazandırmak istediklerini belirten Başkan Çerçioğlu, “Tariş’e ait bu yaklaşık 10 dönümlük araziyi 24 milyon 200 bin liraya satın aldık. Tapusu artık Kuşadası halkı ve Aydınlılar’ın. Bu arazi içerisindeki binalar tescilli. Bu binaların restorasyonu yapılacak. Yeraltındaki bölümü otopark olarak değerlendirilecek. Üst kısımdaki geri kalan bölümün ise ne şekilde değerlendirileceğine halkımız karar verecek. Bu alanla ilgili olarak 15-16-17 Nisan tarihlerinde, 11.00-18.00 saatleri arasında sandık kuracağız. Kuşadası halkını, Aydın’da yaşayanları fikirlerini belirtmeye davet ediyorum. Vatandaşlarımız bu arazide ne görmek istediklerini yazacaklar. Kent meydanı mı spor alanı mı, ne istiyorlarsa onu belirtecekler. Bu fikir ve düşünceler doğrultusunda buranın projesini gerçekleştireceğiz” dedi.

Kuşadası’nın bir kent meydanına ihtiyacı olduğunun altını çizen Çerçioğlu, “İlçedeki konserler, törenler hep sahil bandından yayalar için ayrılan bölümde yapılıyor. Kentler meydanları ile anılır. Kuşadası’nın bir kent meydanı yok. Bakın her yer bina yığını. Tek boş kalan arazi burası” diye konuştu.

FOTOĞRAF

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir